Til hovedinnhold

Tilleggsutlysning: Utredninger til jordbruksoppgjøret 2026

.

Med bakgrunn i Prop. 149 S (2024–2025) - Jordbruksoppgjøret 2025 lyses det ut inntil 1,7 mill. kroner til utredninger innen følgende temaer:

  1. Selvforsyning – sammenligning av norske og internasjonale beregninger
  2. Muligheter og potensial for robotisering og automatisering i norsk kjøttindustri

Søknadsfrist

Torsdag 4. september 2025 kl. 13.00  

Leveringsfrist

  • Tema A: 10. mars 2026
  • Tema B: 10. november 2026, med delrapport på punkt 1. og 2. innen 10. mars 2026

Prosjektstørrelse

  • Tema A: inntil 700 000 kroner
  • Tema B: inntil 1 mill. kroner

Målgruppe for utlysningen

Alle som arbeider med kunnskapsutvikling kan søke, eksempelvis utrednings- og forskningsinstitusjoner, fag- eller næringsorganisasjoner. 

Behandling av søknader

Søknadene behandles 24. september av styret for FoU-midler over jordbruksavtalen. Søkerne vil få svar umiddelbart etter dette. Det er ønskelig at prosjektene har rask oppstart.
Nedenfor følger informasjon om hva som ønskes kartlagt innenfor hvert av temaene.

A. Selvforsyning – sammenligning av norske og internasjonale beregninger

Prosjektet skal være en gjennomgang av internasjonale beregninger, sammenlignet med Norge, hvor beregningsmåten er sammenlignbar. Arbeidet bør som minimum omfatte EU og våre naboland hver for seg, samt Sveits, USA, Japan og Sør-Korea. Eksisterende litteratur og data skal gjennomgås, for eksempel fra FAO og Eurostat, men også annen relevant dokumentasjon. Så langt som mulig bør det beregnes selvforsyningsgrader for EU og våre naboland, og andre land med tilgjengelige data etter norsk beregningsmåte.

B. Muligheter og potensial for robotisering og automatisering i norsk kjøttindustri 

Teknologiutvikling, robotisering og automatisering bidrar til å redusere produksjonskostnadene og er en del av løsningen når det gjelder mangel på arbeidskraft i norsk kjøttindustri.

Aktuelle temaer og problemstillinger er:

  1. Kartlegge omfanget av robotisering og automatisering i norsk kjøttindustri.
  2. Vurdere hvordan eksisterende teknologi kan tilpasses norske forhold.
    (Delrapport for punkt 1. og 2. skal leveres innen 10. mars 2026)
  3. Beskrive muligheter og potensial for å ta i bruk ulike typer teknologi, inkl. en vurdering av hvordan robotisering og automatisering av tunge, arbeidskrevende og risikofylte oppgaver kan redusere produksjonskostnader og behovet for arbeidskraft. 
  4. Foreslå tiltak for å legge til rette for effektiv implementering av ny teknologi.

Det teller positivt å ha med minst én samarbeidspartner som har erfaring med robotisering og automasjon.

Viktige datoer

04

sep

Søknadsfrist:

Torsdag 4. september 2025 kl. 13:00

10

mar

Leveringsfrist tema A:

10. mars 2026

10

nov

Leveringsfrist tema B:

10. november 2026, med delrapport på punkt 1. og 2. innen 10. mars 2026

Fant du det du lette etter?