Arter i skog
Rapport
34-3/2025
Utgitt
16.9.2025
Et nytt kartlag som viser hvilke arter som krever ekstra hensyn ved skogbruksaktivitet er nå etabler i kartløsningen Kilden hos NIBIO. Kartlaget viser arter i skog, og er filtrert på åtte ulike kategorier etter hvilken status artene har. Denne rapporten beskriver hvordan kartlagene er bygd opp og hvilke valg som er gjort
Innledning
Informasjon om skogressurser og miljøregistreringer er en grunnleggende forutsetning for et bærekraftig skogbruk. Dette omfatter næringsmessig utnytting av skog- og utmarksressursene, samtidig som biologisk mangfold, landskap, friluftsliv og kulturminner i skogen blir ivaretatt og videreutviklet. Skogbruksloven med forskrift og Norsk PEFC Skogstandard krever at det finnes en oversikt over miljøverdier når det planlegges å utføre skogtiltak som for eksempel hogst, veibygging, markberedning og planting. Slike miljøverdier omfatter blant annet truede arter og naturtyper. Lov om forvaltning av naturens mangfold (naturmangfoldloven) med forskrifter angir at Kongen kan fastsette særskilte forvaltnings- og beskyttelsestiltak, herunder totalfredning av en eller flere arter, og at det tas særskilt hensyn til forekomster av utvalgte og truede naturtyper.
Skogeier har selv ansvar for å sikre at alle tiltak i skogen utføres i samsvar med lover og forskrifter, også når andre utfører tiltakene. Kommunen kan føre tilsyn og iverksette nødvendige tiltak eller pålegg dersom det oppdages brudd ved gjennomføring av tiltak. I tilfeller der kommunen ikke er skogbruksstyresmakt, kan det være statsforvalteren eller andre myndigheter som har dette ansvaret.1
I 2015 lanserte Norsk institutt for bioøkonomi (NIBIO) Skogportalen i Kilden. Skogportalen viser stedfestet miljøinformasjon fra flere databaser som er relevant for å planlegge og utføre tiltak i skog.
Blant annet data om arter vises i Skogportalen. Norsk rødliste for arter 2021 (NRA) er grunnlaget for utvalget av artsdata. Stedfestet informasjon om artsdata hentes fra Artsdatabanken.2
Norsk rødliste for arter er i hovedsak en prognose for arters risiko for å dø ut fra Norge. Vurderingene som ligger til grunn for å kunne gi denne type prognoser er basert på vitenskapelige kriterier utviklet i regi av Den internasjonale naturvernorganisasjonen (IUCN).3 Rødlista er med dette forankret i en internasjonal metodikk for vurdering av risiko for utdøing. Metodikken har bred aksept i forskningsmiljøer både nasjonalt og internasjonalt. Artene på Rødlista kjennetegnes gjerne ved at de er naturlig fåtallige eller minker kraftig i antall på grunn av ulike påvirkningsfaktorer. Ofte bidrar reduksjon og fragmentering av leveområder til økt risiko for utdøing. Vanligvis er det en kombinasjon av flere faktorer som fører til at en art står på Rødlista.
I Skogportalen vises et utvalg av artsdata i forskjellige kartlag: "Arter i skog" omfatter arter som har sitt hovedhabitat på fastmarksskogsmark, og "Arter utenfor skog" omfatter arter som har hovedhabitat på semi-naturlig fastmark og våtmarkssystemer etter definisjoner i Natur i Norge (NIN).4 Utvalgte arter utenfor skog vises fordi det ved tiltak i skog kan forekomme transport/aktivitet over kulturmark og våtmark.
Målsettingen med denne rapporten er å dokumentere hvilke artsdata som vises i Skogportalen. Filtreringen/utvalget som er gjort er beskrevet i kapittel 2.
Rapport
Arter i skog (PDF)