Til hovedinnhold

Ekstraordinært tilskudd til beredskap i reindriftsnæringen opphører f.o.m. 15. mai

Staten ved Landbruks- og matdepartementet og næringen ved Norske Reindriftsamers Landsforbund møttes 5. mai 2025 for å drøfte status for beitekrisen og for beredskapsfondet.

Prognoser fra Statsforvalteren i Troms og Finnmark tilsier at beitekrisen fortsatt vil vedvare i noen distrikter. Av hensyn til beredskapsfondets likviditet settes det en felles sluttdato for beregning av tilskudd fra og med 15. mai for alle reinbeitedistrikter og siidaer som har erklært beitekrise per dags dato. Søknader som gjelder fra og med 15. mai vil ikke bli innvilget. Søknader som gjelder en periode før og etter 15. mai skal innvilges til og med 14. mai.

Avtalepartene understreker at ekstraordinært tilskudd til beredskap ikke er en ordning som skal fullfinansiere håndtering av en beitekrise. Avtalepartene mener likevel det er riktig å fortsette utbetaling av tilskudd til 15. mai for de som fortsatt har beitekrise.

Statsforvalteren må følge opp de distriktene der det er sannsynlig at krisen vil kunne avsluttes før 15. mai, med mål om få fastsatt en tidligere sluttdato i områder der krisen er over. Norske Reindriftsamers Landsforbund må også følge opp reinbeitedistriktene for å få fastsatt tidligere sluttdato for beitekrisen der det er aktuelt.

Les mer om saken her.