Til hovedinnhold

Ønsker du å søke på innhold for forvaltningen?

Gå tilbake og velg fanen «Forvaltningen» øverst til høyre på siden og søk derfra. 

Nye prognoser for viktige råvarer

Landbruksdirektoratet deltok da det Internasjonale kornrådet (IGC) nylig holdt rådsmøte i London, der blant annet prognoser for markedsutviklingen for viktige råvarer ble presentert.

Sekretariatet presenterte prognoser for tilbud og etterspørsel samt markedsutvikling for korn, ris, oljevekster og belgfrukter for 2024/25, i tillegg til foreløpige anslag for utvalgte råvarer for 2025/26.

Spesialrådgiver Jørn Rolfsen Foto: Torbjørn Tandberg


– Det er viktig at norske aktører følger med på tilgangen og prisene på internasjonale råvarer da vi er avhengige av å importere varer for ca. 100 mrd. kroner årlig for å ha en god forsyningssikkerhet, sier spesialrådgiver Jørn Rolfsen, som deltok for Landbruksdirektoratet på vegne av Norge.

 

Dette er de siste prognosene for markedsutviklingen:

  • Korn: Total kornproduksjon forventes å avta noe i 2024/25, med relativt små endringer fra år til år for nøkkelprodukter. Totalforbruket anslås å øke til 2 235 millioner tonn, en ny rekord, drevet av økt bruk til mat, fôr og industri. Veksten er imidlertid svakere enn året før og den nylige gjennomsnittlige trenden. Globale lagre forventes å falle med 5 prosent fra år til år til et tiårslavt nivå på 573 millioner tonn. Kornhandelen anslås å synke med 8 prosent fra år til år til 420 millioner tonn, med Kinas import potensielt redusert med 40 prosent.
  • Hvete: Det globale hvetearealet for innhøsting i 2025/26 forventes å avta noe fra år til år. Men med en moderat forbedring i avlinger, forventes produksjonen å øke med 1 prosent fra året før til 805 millioner tonn. Separat forventes arealet for raps/rybs å øke noe, hovedsakelig drevet av vekst i EU og Oseania.
  • Soyabønner: Etter tresking av store soyabønneavlinger på den nordlige halvkule, forventes den samlede produksjonen i Sør-Amerika å nå et toppnivå, og global produksjon anslås å nå en rekord (+6 prosent fra år til år) i 2024/25. Forbruket forventes å øke med vekst innen mat, fôr og industrisegmenter, mens lagrene anslås å nå et nytt høydepunkt. Handelen forventes å øke med 1 prosent fra år til år til 180 millioner tonn, drevet av bred, over gjennomsnittet etterspørsel fra nøkkelimportører.
  • Ris: Global risproduksjon forventes å øke med 2 prosent fra år til år til et nytt toppnivå, drevet av gevinster i de fem store produsentene. Med befolkningsvekst som hoveddriver, forventes totalforbruket å nå et nytt rekordnivå, mens det anslås moderat lagertilvekst, inkludert en solid økning i Indias reserver. Handelen forventes å øke med 1 prosent i 2025, da større leveranser til Afrika mer enn oppveier mindre leveranser til Asia.
  • Belgfrukter: Global handel med belgfrukter forventes å falle med 2 prosent i 2025, hovedsakelig på grunn av en markant nedgang i etterspørselen etter tørkede erter fra India. I kontrast forventes global handel med linser og kikerter å øke noe.
Til toppen AI-powered search

KI søk