Det ble gjennomført 4 aktivitetsdager med 10 deltakere på de 3 første, og 12 deltakere på siste dagen. På hver aktivitetsdag får 10 barn mellom 2-13 år en innføring om hvem vi er, hva hestene heter, hvilken rase de er og reglene i stallen.
Så blir de delt inn i tre grupper som har hver sin ponni. Da får de børste og stelle dem, alle får gi ei gulrot eller godbit og får lov til å sitte på ponnien om de har lyst. Her er ordentlig kosetid i samvær med dyrene. Barna snakker med de, lærer seg hvordan man tar hensyn til signalene de gir om de liker det vi gjør eller ikke liker det. Hester er fantastiske dyr som leser oss mennesker og regulerer seg etter oss. Derfor er det viktig å lære seg hvordan man skal være rundt dem.
Når vi er ferdig å stelle så går alle ut på gårdsplassen og finner seg ridehjelm og vest mens vi deler på ponniene. Alle får ri en runde i løypa å kjøre vogn noen runder hver. Her får de kjenne på fart og spenning og vil sjeldent ut av vogna eller av ponnien.
Når alle har prøvd alt runder vi av med at de får si hade til ponniene. Tilbakemeldingene er gode og de skryter av godt rigga opplegg, trygge harmoniske ponnier og enorm mestringsfølelse hos barna.
Det har i tillegg blitt gjennomført et aktivitetskurs for 6 elever som fikk en inngående innføring i hest og stall.