Hesteholdet i Norge er i en nedgående trend, og vi ser det som viktig å styrke hestens posisjon. Hest og Helse er opptatt av å få frem at alt hestehold er godt helsearbeid bare gjennom at det bidrar til fysisk aktivitet, frisk luft, selvfølelse og et sosialt miljø. Ved å øke bevisstheten rundt dette er et av våre mål å bidra til opprettholdelse og økning i norsk hestehold og -avl. De nasjonale hesterasene er meget godt egnet til bruk i helserelatert og forebyggende arbeid. Det gjelder for mennesker i alle aldre; barn, ungdom, voksne og eldre. Områder der hesten viser seg å være meget egnet er blant annet ved skolevegring, rus, fysioterapi, psykiske problemer og hos en stadig tiltagende andel eldre med demens.
Et annet mål er å formidle kunnskap til nasjonale og internasjonale politikere, medier, helsevesen, samt norske fylker og kommuner for å få større anerkjennelse av betydningen av dette feltet. Prosjektet tar også sikte på å selge inn hesten i en enda større utstrekning til forebyggende og helserelaterte utfordringer, det i samarbeid med spesielt politikerne, fylker og kommuner. Vi har som mål å framføre, samt dokumentere prosjektets resultat under nevnte verdenskongress. Videre vil vi vise frem allerede igangsatte folkehelsetiltak med faglige kommentarer under samme arrangement.
Dessuten er det et mål for vår organisasjon å bidra til utviklingen i næringen gjennom bedre vilkår, feks at tilbudene kan helt eller delvis inngå i offentlige helsetilbud og finansieringsordninger. Vi ønsker derfor å nå beslutningstagere, med et ønske om å få hesten oftere inn som helsefagarbeider ved diverse behandlingsformer.