Prosjektfakta 

Prosjektnummer279109
Prosjektleder Gerald Altena (DEBIO) 
ProsjekteierMattilsynet 
SamarbeidspartnereNORSØK, Debio, Biologisk-dynamisk
Forening, Norsk Landbruksrådgivning
(TINE, Nortura og Felleskjøpet),
Norges Bondelag, Norsk Bonde- og Småbrukarlag, Økologisk Norge,
Norsk Landbrukssamvirke, Gartnerhallen
og Nofima AS
Prosjektperiode 2025
OrdningTilskudd til utviklingstiltak innen
økologisk landbruk
ProsjekttypeUtredningsprosjekt
Midlene er innvilget avLandbruksdirektoratet
InnvilgetKr.  300 000
Resultatrapport Avsluttet
Prosjektbeskrivelse

Regelverksutvalget for økologisk produksjon (RVU) ble satt ned av Landbruks- og matdepartementet i 2008 som et fagråd for Mattilsynet. RVU har siden 2010 gjennomført utredninger med støtte fra Landbruksdirektoratet. Utredningene er av stor betydning for arbeidet som gjøres i RVU. 

Nytt økologiregelverk ble gjeldende fra 1. januar 2022 (jf. forordning (EU) 2018/848 med tilhørende forordninger). Det er fortsatt regelverksområder som er under utvikling, og Mattilsynet bidrar i arbeidet i EU-komiteen for økologisk produksjon med utforming av regelverket med innspill i tråd med norske interesser. 

Tre temaer planlegges utredet i 2025 som er relatert til regelverk og utfordringer. Disse tre er; 1. Økologisk veksthusproduksjon med vekt på jord, 2. Økologisk fjørfehold med vekt på utforming av rom, og 3. Oppdrett av økologiske innsekter. Det planlegges at hhv. NORSØK, Animalia og NIBIO skal utføre disse utredningene 

 

Resultater fra prosjektet

RVU har ferdigstilt følgende utredninger i 2025:

Økologisk fjørfeproduksjon
Animalia har gjennomført en utredning i samarbeid med Nortura og Kjøtt- og fjørfebransjens Landsforbund (KLF) for å se på mulige praktiske løsninger for å imøtekomme nytt økologiregelverk for størrelse på utgangsåpninger i fjørfehus. Det er en praktisk utfordring for flere økologiske fjørfeprodusenter å oppfylle disse regelverkskravene. Animalia har innhentet informasjon fra Sverige, og tatt utgangspunkt i ulike hus i Norge og Sverige. De har vært i kontakt med norske fjørfeprodusenter. Debio og Mattilsynet har også vært med i produsentmøtet.

De praktiske løsningene innebærer i hovedsak flere eller utvidede utgangsåpninger fra fjørfebygget. Enten etablering av helt nye (enklest i nybygg), eller i tillegg å benytte seg av eksisterende dører og vinduer ved å bruke ramper for å utnytte og dele inn i flere et etasjer. Det finnes få konkrete praktiske løsninger for nye utgangsåpninger i dag. Utredningen anbefaler at den enkelte virksomhet finner tilpassede løsninger, i samråd med medprodusenter og byggleverandører.

Veksthusproduksjon
NORSØK har utarbeidet en utredning som omhandler muligheter for økologisk veksthusproduksjon i jord, og innsamling av kunnskap fra Nordiske land. NORSØK har samarbeidet med Norsk landbruksrådgiving og NIBIO i utarbeidelse av utredningen. Rapporten beskriver løsninger og erfaringer med å bruke avgrenset vekstmedium og dyrking i jord i de ulike nordiske landene. Den beskriver også utfordringer og barrierer for omstilling. Rapporten inneholder argumenter for dyrking i jord og for dyrking i avgrenset medium, samt innspill til behov for kunnskap. I tillegg har NORSØK utarbeidet et notat som Mattilsynet har benyttet som grunnlag for å formidle informasjon i en case-studie som EU kommisjonen gjennomførte 7.-9.1.2026 i Norge. Case-studien skal kartlegge kunnskap om dyrking i avgrenset medium i Norge, begrunnelse for hvorfor en slik dyrkingsmetode blir benyttet og hvilke konsekvenser det vil få når denne dyrkingsmetoden blir forbudt etter at overgangsperioden utløper den 31.12.20231.

RVU har avholdt to ordinære møter, i tillegg til teamsmøte og kontakt per epost mellom møtene for å avklare spørsmål knyttet til regelverksarbeid. Regelverket for økologisk produksjon utvikles kontinuerlig og informasjon om aktuelle spørsmål formidles fra Mattilsynet i forbindelse med møter i EU til RVU sine medlemmer, og det gis mulighet for tilbakemeldinger fra medlemmene på aktuelle regelforslag.

Les mer om RVU og tidligere utredninger for Mattilsynet.