Jordleieundersøkelsen 2023

Gjennomsnittsprisene på leie av korn- og potetjord har gått svakt ned sammenlignet med fjorårets undersøkelse. Gjennomsnittsprisen på jordleie til innmarksbeite har hatt en noe større nedgang. Gjennomsnittsprisene på grasjord og grønnsaksjord har holdt seg omtrent stabile, mens prisen har økt på utmarksbeite.

Svarprosenten er i år økt fra 67 til 82 prosent. Dette gir et sikrere datagrunnlag i alle regioner. Særlig er det grunn til å ha styrket tillit til resultatene for gras og innmarksbeite. Fortsatt er det slik at enkeltkommuner påvirker resultatene betydelig, men årets resultater er i liten grad påvirket av at enkeltkommuner mangler fra i fjor. Årlige endringer bør likevel tolkes med forsiktighet, da det er flere tilfeller av at nye kommuner i tallgrunnlaget påvirker de beregnede snittene.

Tabellen under viser årets gjennomsnittlige jordleiepriser på landsbasis for ulike utleieformål, samt endring fra undersøkelsen i fjor. Gjennomsnittene er basert på innrapporterte gjennomsnittspriser fra kommunene, som så er veid med kommunenes leide jordbruksareal. De må leses med dette forbeholdet.

Her kan du lese mer om jordleieundersøkelsen 2023

 
Kr/daa2023Endring siste år
Grasdyrking2661
Korndyrking395-5
Potetdyrking668-7
Grønnsaker/bær8541
Innmarksbeite68-9
Utmarksbeite165

Se tallgrunnlag for tabellen og tidligere år

Figuren under viser årlige endringer i gjennomsnittsprisen på landsbasis for de enkelte utleieformålene fra 2019 til 2023. Figuren viser at årets endringer er relativt små for alle utleieformål med unntak av innmarksbeite. Det er 55 flere kommuner som har oppgitt pris på innmarksbeite i år enn i fjor, og i mange av disse leies jorda ut vederlagsfritt.

I fjor var det større endringer på både grønnsaks-, potet- og kornjord, mens i år er endringene for alle disse produksjonene under to prosent. Årets resultater styrker dermed tilliten til gjennomsnittsprisene som ble presentert i fjor.

Grafisk fremstilling av tabellen over

Figuren under viser gjennomsnittspriser per utleieformål på landsbasis fra 2019 til 2023. Snittprisene på korn- og grønnsaksjord ser ut til å ha stabilisert seg på et nytt nivå de to siste årene. Snittprisene på gras- og potetjord er omtrent på femårsnittet, mens snittprisen på innmarksbeite er den laveste i femårsperioden.

Grafisk fremstilling av tabellen fra lenken under

Tallgrunnlag

Indeksutvikling

Tabellen viser den indekserte utviklingen i jordleieprisene fra 2022 til 2023. Indeksen er regnet ut med utgangspunkt i middelverdiene for god jord, og basisåret er 2000 (det vil si 2000 = 100).

Indeks 2000 = 10020222023Endring i %
Grasdyrking1241250,5
Korndyrking153151-1,3
Grønnsak-/bærdyrking1491490,1
Potetdyrking169168-1,0
Innmarksbeite10089-11,2

Se tallgrunnlag for tabellen og tidligere år

Figuren under viser indeksert prisutvikling fra 2014 til 2023. Landbruksdirektoratets jordleieundersøkelser viser altså at det er potetjord som har steget mest i pris, relativt sett, siden år 2000. 

Grafisk fremstilling av tabellen fra lenken over

Gjennomsnittspriser per region for de enkelte produksjonene

Normalt er det større endringer i gjennomsnittsprisene regionvis enn på landsbasis. Særlig for andre produksjoner enn korn og gras kan det være få kommunepriser som inngår i den regionale snittprisen, og denne er derfor sårbar for endringer fra år til år.

Grasdyrking
Tabellen under viser priser på leie av jord til grasdyrking i kroner per dekar i 2023, fordelt på geografiske områder.

Priser er oppgitt i kr per dekar. 

Østlandet
 Dårlig jord God jord 
Laveste pris00
Middelpris147309
Høyeste pris 361400
Endring i middelpris fra 20221324
Vestfold og Telemark/Agder
 Dårlig jord God jord 
Laveste pris00
Middelpris119274
Høyeste pris 300460
Endring i middelpris fra 2022178
Rogaland
 Dårlig jord God jord 
Laveste pris00
Middelpris305432
Høyeste pris 500750
Endring i middelpris fra 2022301
Vestlandet
 Dårlig jord God jord 
Laveste pris00
Middelpris74180
Høyeste pris 2501000
Endring i middelpris fra 2022-82
Trøndelag
 Dårlig jord God jord 
Laveste pris00
Middelpris125234
Høyeste pris 9001200
Endring i middelpris fra 2022-20-15
Nord-Norge
 Dårlig jord God jord 
Laveste pris00
Middelpris35103
Høyeste pris 200304
Endring i middelpris fra 2022-48

Prisen for jord til grasdyrking holder seg omtrent stabil i årets undersøkelse. Gjennomsnittsprisen ligger på samme nivå som den har gjort siden 2017, med unntak av en relativt høy pris i 2020 som trolig skyldtes et svakt tallmateriale i undersøkelsen det året. Det er totalt 58 flere kommuner som har oppgitt pris på grasjord i år enn i fjor.

I år har vi beregnet et høyere gjennomsnitt i fire av seks regioner. På Østlandet stiger gjennomsnittsprisen etter å ha sunket jevnt de fire siste årene. I Vestfold, Telemark og Agder, samt i Nord-Norge, ser grasjordprisen ut til å være på en stigende trend. I alle de tre sistnevnte regionene er det blandet utvikling på kommunenivå, men det er en overvekt av kommuner som rapporterer en høyere pris enn i fjor. At prisen på gode grasarealer går opp i mange kommuner, kan skyldes økt interesse for grasbasert husdyrproduksjon og større fokus på kvalitet på grovfôret.  

Det er stor geografisk variasjon i etterspørsel etter grasareal. I enkelte kommuner betales det over 1000 kroner per daa for gode arealer, mens slike arealer leies ut vederlagsfritt andre steder. Mange steder er det at jorda holdes i hevd en god nok betaling i seg selv, men det er også vanlig med motytelser som drenering/grøfting, gjerdehold, brøyting, kjøtt eller ved.

Figuren under viser regionale gjennomsnittspriser på leie av jord til grasproduksjon fra 2019 til 2023.

Grafisk fremstilling av tabellen i lenken under

Tallgrunnlag og historiske tall

Korndyrking
Tabellen under viser priser på leie av jord til korndyrking i kroner per dekar i 2023, fordelt på geografiske områder.

Priser er oppgitt i kr per dekar. 

Østlandet
 Dårlig jord God jord 
Laveste pris00
Middelpris235404
Høyeste pris 500750
Endring i middelpris fra 2022-1512
Vestfold og Telemark/Agder
 Dårlig jord God jord 
Laveste pris00
Middelpris196391
Høyeste pris 400550
Endring i middelpris fra 2022-4-7
Rogaland
 Dårlig jord God jord 
Laveste pris350475
Middelpris454621
Høyeste pris 500750
Endring i middelpris fra 202262-29
Vestlandet
 Dårlig jordGod jord
Laveste pris1000
Middelpris145212
Høyeste pris200300
Endring i middelpris fra 2022145212
Trøndelag
 Dårlig jordGod jord
Laveste pris0175
Middelpris229335
Høyeste pris9001200
Endring i middelpris fra 2022-9-25

Gjennomsnittsprisen for kornjord på landsbasis er 5 kroner per dekar lavere enn i 2022, altså har den holdt seg nokså stabil. Østlandet er den eneste regionen hvor snittprisen har steget, noe den også gjorde de to foregående årene. Dette er også regionen hvor hovedtyngden av matkornproduksjonen foregår. Den stigende trenden på Østlandet kan skyldes det økte fokuset og inntektsløftet på matkorn de siste par årene.

I Trøndelag, som er det andre tyngdepunktet for landets kornproduksjon, har snittprisen klatret ujevnt oppover de siste fem årene. I Vestfold, Telemark og Agder har snittprisen steget de siste tre årene, men flater ut i år. Gjennomsnittet økte kraftig i Rogaland i 2022, og årets undersøkelse bekrefter at prisnivået har steget sammenlignet med 2020 og 2021, selv om datagrunnlaget her kun består av en håndfull kommuner.  

Figuren under viser regionale gjennomsnittspriser på leie av jord til kornproduksjon fra 2019 til 2023.

Grafisk fremstilling av tabellen i lenken under

Tallgrunnlag og historiske tall

Grønnsak-/ bærdyrking
Tabellen under viser priser på leie av jord til grønnsak-/bærdyrking i kroner per dekar i 2023, fordelt på geografiske områder.

Priser er oppgitt i kr per dekar. 

Østlandet
 God jord
Laveste pris0
Middelpris914
Høyeste pris 1300
Endring i middelpris fra 20227
Vestfold og Telemark/Agder
 God jord
Laveste pris0
Middelpris717
Høyeste pris 1500
Endring i middelpris fra 2022-133
Rogaland
 God jord
Laveste pris300
Middelpris1239
Høyeste pris 2200
Endring i middelpris fra 2022277
Vestlandet
 God jord
Laveste pris200
Middelpris415
Høyeste pris 1100
Endring i middelpris fra 202234
Trøndelag
 God jord
Laveste pris300
Middelpris1050
Høyeste pris 1550
Endring i middelpris fra 2022-123
Nord-Norge
 God jord
Laveste pris0
Middelpris188
Høyeste pris 800
Endring i middelpris fra 20229

På landsbasis har gjennomsnittsprisen for jord til grønnsak- og bærdyrking falt jevnlig etter et toppunkt i 2019. I fjor falt den med 108 kroner per dekar, og årets undersøkelse bekrefter dette nivået.

På regionalt nivå er det enkelte betydelige endringer. Generelt er variasjonen fra år til år i de regionale snittprisene på grønnsaksjord større enn på gras og korn, fordi det er færre kommuner som rapporterer priser. Den største endringen er at snittet i Rogaland er 277 kroner per dekar høyere enn i fjor, noe som i hovedsak skyldes nye prisundersøkelser i en enkeltkommune. I Trøndelag har flere kommuner enn tidligere rapportert pris på grønnsaksjord, samt at prisen har gått ned i flere kommuner. Dette sørger for en nedgang til et nivå omtrent som i 2021. Resultatene for Østlandet, Vestfold, Telemark og Agder og Vestlandet tyder på at grønnsaksjord faller i verdi i disse områdene. I Nord-Norge har snittprisen steget svakt, og her har antallet svarkommuner gått opp fra tre til syv.

Figuren under viser regionale gjennomsnittspriser på leie av jord til grønnsak- og bærproduksjon fra 2019 til 2023.

Grafisk fremstilling av tabellen fra lenken under

Tallgrunnlag og historiske tall

Potetdyrking
Tabellen under viser gjennomsnittspriser på leie av jord til potetdyrking i 2023, fordelt på geografiske områder. I region Vestlandet er endringen sammenlignet med 2021-nivået, ettersom datagrunnlaget var mangelfullt i 2022. I år har tre Vestlandskommuner rapportert pris på potetjord.

Priser er oppgitt i kr per dekar. 

Østlandet
 God jord
Laveste pris0
Middelpris669
Høyeste pris 1000
Endring i middelpris fra 2022-23
Vestfold og Telemark/Agder
 God jord
Laveste pris0
Middelpris714
Høyeste pris 1500
Endring i middelpris fra 2022-77
Rogaland
 God jord
Laveste pris300
Middelpris685
Høyeste pris 1150
Endring i middelpris fra 2022-33
Vestlandet
 God jord
Laveste pris200
Middelpris363
Høyeste pris 500
Endring i middelpris fra 20220
Trøndelag
 God jord
Laveste pris500
Middelpris847
Høyeste pris 1200
Endring i middelpris fra 2022144
Nord-Norge
 God jord
Laveste pris0
Middelpris170
Høyeste pris 800
Endring i middelpris fra 2022-36

I likhet med prisene for grønnsaker og bær endres snittprisene for leie av jord til potetproduksjon til dels mye fra år til år fordi det er færre observasjoner som ligger til grunn for snittet enn det er for gras og korn. I 2023 har imidlertid antall svar økt fra 58 til 77. Resultatet er en nedgang på 7 kroner per dekar, som tyder på at snittprisen har stabilisert seg rundt 660 kroner per dekar på landsbasis.

Den største regionale endringen er i Trøndelag, hvor snittprisen har steget med 144 kroner per dekar. Endringen reflekterer først og fremst én ny svarkommune med et høyt prisnivå. I Nord-Norge har nye svarkommuner ført til at snittprisen har sunket med 36 kr/daa. Både på Østlandet, i Vestfold, Telemark og Agder og i Rogaland har snittprisen trendet nedover de siste tre årene.

Figuren under viser regionale gjennomsnittspriser på leie av jord til potetproduksjon fra 2019 til 2023.

Grafisk fremstilling av tabellen fra lanken under

Tallgrunnlag og historiske tall

Beite

Tabellen under viser gjennomsnittspriser på leie av jord til innmarksbeite og utmarksbeite i 2023, fordelt på geografiske områder.

Priser er oppgitt i kr per dekar. 

Østlandet
 InnmarksbeiteUtmarksbeite
Laveste pris00
Middelpris7310
Høyeste pris 200150
Endring i middelpris fra 2022-13-10
Vestfold og Telemark/Agder
 InnmarksbeiteUtmarksbeite
Laveste pris00
Middelpris7338
Høyeste pris 250140
Endring i middelpris fra 20222037
Rogaland
 InnmarksbeiteUtmarksbeite
Laveste pris00
Middelpris16746
Høyeste pris 350100
Endring i middelpris fra 2022-53
Vestlandet
 InnmarksbeiteUtmarksbeite
Laveste pris00
Middelpris282
Høyeste pris 15050
Endring i middelpris fra 202262
Trøndelag
 InnmarksbeiteUtmarksbeite
Laveste pris00
Middelpris6613
Høyeste pris 200100
Endring i middelpris fra 2022-1912
Nord-Norge
 InnmarksbeiteUtmarksbeite
Laveste pris00
Middelpris192
Høyeste pris 10050
Endring i middelpris fra 202261

Gjennomsnittsprisen for innmarksbeite har sunket med 9 kroner per dekar. Regionalt er utviklingen på innmarksbeite blandet, men generelt gjelder at datagrunnlaget er betydelig forbedret slik at troverdigheten til resultatene er styrket. Antallet svar har totalt økt fra 77 til 109, og mange av de nye har rapportert at arealene leies ut vederlagsfritt.

Gjennomsnittsprisen på utmarksbeite har økt med 5 kroner per dekar, som er en relativt stor økning. Det vanligste er at arealene leies ut vederlagsfritt, noen steder mot andre gjenytelser. Det er imidlertid enkelte kommuner hvor det betales to- og tresifrede priser per dekar. Disse påvirker snittet mye, og det er flere slike kommuner som har svart på undersøkelsen i år enn i fjor.

Figuren under viser regionale gjennomsnittspriser på leie av jord til innmarksbeite fra 2019 til 2023.

Grafisk fremstilling av tabellen i lenken under

Tallgrunnlag og historiske tall