Til hovedinnhold

Endringer i omsetnings- og forskningsavgifter for andre halvår 2026

Omsetningsavgifter for andre halvår ble behandlet i Omsetningsrådets møte 22. juni. Avgiftene fastsettes av Landbruks- og matdepartementet. Landbruksdirektoratet har fastsatt nye kronesatser for forskningsavgiftene.

Det er Landbruks- og matdepartementet (LMD) som fastsetter omsetningsavgiften på melk, egg og fjørfekjøtt, og maksavgiftene på korn og kjøtt. Omsetningsrådet kommer med forslag om avgiftene til departementet. Rådet fastsetter satsene for korn og kjøtt innenfor maksavgiftene departementet har satt. Det tas derfor forbehold om departementets behandling av rådets forslag til endringer i satsene for egg og melk, og maksavgiften for korn. 

Illustrasjonsfoto: Landbruksdirektoratet.

Uendret omsetningsavgift på melk 

Omsetningsrådet foreslår for Landbruks- og matdepartementet å videreføre omsetningsavgiften på ku- og geitemelk på 10 øre per liter i andre halvår. 

Markedsregulators Tine SAs reviderte budsjett viser et noenlunde likt forhold mellom inntekter og kostnader som i opprinnelig budsjett, men inntektene kommer i større grad i form av overproduksjonsavgift som først tilfaller fondet i starten av 2027. Det reviderte budsjettet viser at en omsetningsavgift på 10 øre per liter ikke vil være tilstrekkelig for å dekke fondets utgifter i 2026. Omsetningsrådet vurderer at det er mer hensiktsmessig ved behov å stoppe utbetalinger til Tine SAs reguleringskostnader frem til januar 2027, i stedet for en høy omsetningsavgift - som ville gitt en høy utgående fondssaldo. 

Redusert omsetningsavgift for alle kjøttslag 

Omsetningsavgiften reduseres både for storfe, svin og sau/lam. Reguleringskostnadene ble lavere i 2025 enn forventet, som gjorde at fondet for omsetningsavgift på kjøtt var høyere ved inngangen til 2026 enn tidligere budsjettert. I tillegg er også budsjettet for reguleringskostnadene i 2026 redusert. Det er særlig kostnadene ved frysefradrag som er lavere enn forventet, både i 2025 og 2026. 

Reduksjonen i avgiftssats er størst for svin, siden avgiftsnivået har vært høyest i forhold til kostnadene i denne produksjonen. Avgiften for svin vil samtidig være lavere enn de løpende kostnadene gjennom året, og det er derfor forventet at satsen vil øke igjen neste år. 

Omsetningsrådet har vedtatt følgende omsetningsavgifter på kjøtt i andre halvår: 

Kjøtt av storfe 

F.o.m. 29.06.2026: kr 1,10 per kg 

F.o.m. 03.08.2026: kr 0,50 per kg 

F.o.m. 28.09.2026: kr 4,00 per kg 

F.o.m. 02.11.2026: kr 1,20 per kg 

Kjøtt av lam 

F.o.m. 29.06.2026: kr 2,10 per kg 

F.o.m. 03.08.2026: kr 1,10 per kg 

F.o.m. 07.09.2026: kr 2,10 per kg  

Kjøtt av sau 

F.o.m. 29.06.2026: kr 2,10 per kg 

Kjøtt av svin 

F.o.m. 29.06.2026: kr 0,50 per kg 
 
Endringene er innenfor maksavgiftene LMD har fastsatt, som er på kr 4,00 per kg for storfe, kr 3,00 per kg for sau/lam og kr 1,50 per kg for svin. 

Økt omsetningsavgift på egg og uendret avgift på fjørfekjøtt 

Omsetningsrådet foreslår at omsetningsavgiften på egg økes fra kr 0,80 per kg til kr 0,90 per kg fra 29. juni 2026. 

Inngående balanse for fondet for omsetningsavgift på egg i 2026 var lavere enn det som var prognosert da omsetningsavgiften for 2026 ble vedtatt av Omsetningsrådet i desember 2025. I tillegg viser prognosen på egg fra mai en overproduksjon i løpet av 2026, som gir noe oppjusterte kostnader for året. 

Omsetningsavgiften for fjørfekjøtt forblir uendret på kr 0,24 per kg. 

Maksavgift 11,5 øre per kg for korn 

Omsetningsrådet foreslår at maksimalsatsen for omsetningsavgiften på korn, erter og oljefrø for kornåret 2026/2027 i perioden 01.07.2026 til 30.06.2027, fastsettes til 11,5 øre per kg. 

Markedsregulator Felleskjøpet Agri SA påpeker at ved fastsetting av maksimalsats er det viktig å sikre et forsvarlig handlingsrom for fastsetting av endelig sats. Endelig sats for omsetningsavgift på korn for kornåret 2026/2027 fastsettes av Omsetningsrådet torsdag 20. august 2026.

Tabeller med omsetningsavgifter på Landbruksdirektoratets nettside vil bli oppdatert etter at LMD har fattet vedtak for egg, melk og korn. Tabellen er oppdatert med nye satser for kjøtt. Satsene finner du her.

Nye satser for forskningsavgift 

Satsene øker fra 1. juli 2026 for egg, kjøtt og korn som følge av økning i planlagt gjennomsnittlig engrospris for andre halvår 2026, og økte målpriser for korn i jordbruksavtale 2026-2027. For melk reduseres satsen, som følge av planlagt gjennomsnittlig engrospris for andre halvår 2026.  

Gjeldende satser for 1. juli 2026 til 30. juni 2027 er: 

  • Egg kr 0,11 per kg 
  • Kjøtt kr 0,20 per kg 
  • Korn kr 0,0150 per kg 
  • Melk kr 0,0241 per liter 

Forskningsavgift kreves inn på både norskproduserte og importerte landbruksprodukter og går til å finansiere forskning innen landbruks- og matsektoren. Det er Landbruksdirektoratet som regner om satsen for forskningsavgift, som er 0,35 prosent av avgiftsgrunnlaget (pris), til kronesatser for norsk produksjon av egg, kjøtt, korn og melk. Midlene forvaltes av et styre som er oppnevnt av Landbruks- og matdepartementet. Det gis støtte til forskning i hele verdikjeden fra primærleddet til industri- og forbrukerleddet. 

Les mer om Forskningsmidlene for jordbruk og matindustri på Landbruksdirektoratets nettsider.

Kontakt

Ellen Karin Solevåg

Telefon: undefined

Mobil: undefined

Til toppen AI-powered search

KI søk