Prosjektfakta

Prosjektnummer250334
Prosjektleder Anne Kari Heen
ProsjekteierNLR
SamarbeidspartnereNIBIO, Aarhus Universitet, Dansk Gartneri, HortiAdvice og Lantbrukarnas Riksförbund
Prosjektperiode 2024 - 2025
OrdningMidler til bærekraftig bruk av
plantevernmidler (PLV)
ProsjekttypeUtviklingsprosjekt
Midlene er innvilget avLandbruksdirektoratet
Innvilget Kr 255 000
ResultatrapportAvsluttet
Prosjektbeskrivelse

Hovedmålet er å øke bruken av lav risiko midler i jordbær, og få en bærekraftig omstilling og utvikling av produksjonen for å bli mindre avhengig av tradisjonelle kjemiske midler.

Prosjektet vil utføre forsøk mot meldugg i jordbær. Det ønskes forsøk med plantevernmidler som enten er nylig godkjent i Norge eller ikke er godkjent i Norge, men godkjent i våre naboland og som næringen ønsker søkt inn i Norge. Alle midlene er midler vi har lite erfaring med i Norge. Prosjektet forventes å resultere i mer kunnskap og forståelse for forsøk og optimal bruk av lav risiko midler, og på den måten økt bruk og også tilgang til flere lav risiko midler på markedet i Norge.

Prosjektets målgruppe er forskere, rådgivere og produsenter, men vil også ha nytteverdi for andre aktører i verdikjeden.

Prosjektet vil samarbeide med Interreg ØKS prosjektet "Samarbejde om alternativ plantebeskyttelse i specialafgrøder i Norge, Sverige og Danmark".

Resultater fra prosjektet

I 2024 ble det ikke melduggangrep i feltet, trolig på grunn av tørr og varm vår. I 2025 ble det plantet inn melduggsmitte i feltet, men på grunn av gjentakende tørr og varm vår tørket også denne smitten inn av seg selv. Prosjektet kan derfor kun dra konklusjoner av hvordan plantene tåler de ulike behandlingene / plantevernmidlene. Prosjektet har fått kunnskap om hvordan de ulike alternative midlene påvirker avling, bærstørrelse og fytotoksisk virkning på plantene. Plantene har tålt alle de utprøvde alternative midlene godt.

Prosjektet har blitt presentert på årlige nettverksmøter mellom nordiske rådgivere og forskere, og på Gartnerforbundets årlige samling.

Du kan lese mer om resultater fra samarbeidsprosjektet og i faktaarkene her.