Kystgeita i Selje holdes på tradisjonelt vis, der formålet er kjøttproduksjon. Kjeing er om våren slik at flokken kan slippes på beite ikke lenge etterpå. Kjøttproduksjonen skjer på dyr som er mer enn ett år gamle. Bukkekje som ikke skal brukes i avl, blir kastrert. De mest populære produktene laget av kjøtt fra 3-4 år gamle kastrater. Mer informasjon finnes på www.kystgeitlaget.com. NSG tar inn bukker til semin omkring påsketider og produserer sæd fra dem i 2. kvartal. Skal vi ta inn bukker av kystgeit, krever dette et prosjekt som går over to år. Første året må avlsbesetningene i Selje finne fram til paringskombinasjoner som det kan være aktuelt å ta nye seminbukker fra. Den enkelte må så passe på at bukkekje fra de aktuelle kombinasjonene blir tatt vare på, og at de ikke blir kastrert. Planen er å ta inn 6 bukker til semin våren 2025. For å sikre at vi får til dette, vil avlsbesetningene i Kystgeitlaget ta vare på 12 bukkekje våren 2024 som holdes som ukastrerte fram til inntransporten til semin i mars/april 2025. Prosjektet vil ha startdato 2. februar 2024 og sluttdato 31. desember 2025.
Framdriftsplan.
1. NSG inngår formell avtale med Stad Kystgeitlag og de 6 avlsbesetningene som er aktuelle for å levere seminbukker. Frist 10. mars 2024.
2. Stad Kystgeitlag finner fram til de mest aktuelle kjea for semin, 2 hos hver av de 6 deltakende besetningene, basert på stamtavlene. Disse skal holdes ukastrerte fram til endelig inntak i mars/april 2025 Frist 31. mars 2024.
3. Avlsbesetningene gentester de 12 aktuelle kandidatene. Følger NSGs rutine for gentesting. Frist 5. april 2024.
4. NSG analyserer resultatene av gentestene fra 12 kandidatene sammen med resultatet fra de 11 seminbukkene som allerede er tatt inn, for å finne hvilke kandidater som bidrar mest til ny genetisk variasjon. Metode: PCA-plot. Frist 1. november 2024.
5. Resultatet fra PCA-plottene og fenotypisk vurdering brukes til endelig utvalg av 6 bukkekje som prioriteres for semin, og hvilke bukkekje som blir reserver. Samarbeid mellom Kystgeitlaget og NSG. Frist: 1. februar 2025.
6. NSG transporterer de 6 bukkekjea til seminstasjonen. Frist: 1. april 2025.
7. Kystgeitbukkene står 30 dager i karantene på seminstasjonen. Avsluttes: 1. mai 2025.
8. Kystgeitbukkene produserer sæd for bruk i semin. Produksjonsperiode: 2. mai - 30. juni 2025.
9. Sæd fra de nye seminbukkene selges til alle geiteholdere som ønsker å kjøpe. Oppstart: 1. juni 2025. Det er mulig å kjøpe sæd gjennom hele året, men det meste blir solgt på høsten.