Til hovedinnhold

Veileder

Ettersøk av skadet hjortevilt under jakt

Informasjon fra kommunen til jegeren

Jakt skal foregå på en human måte. Viltet skal avlives så raskt som mulig ved skadeskyting. Dette er en oppgave for jeger og jaktlag, men kommunen skal følge opp ettersøk som er rapportert inn.

Ettersøk etter skadet hjortevilt, villsvin og muflon reguleres av forskrift om utøvelse av jakt, felling og fangst.

Jegeren plikter å kontakte kommunen hvis ettersøket trekker ut. Her finner du svar på spørsmål som jegeren ofte stiller.

Når skal kommunen varsles?

Hvis et ettersøk er uten resultater første dag, så plikter jeger eller jaktlag å melde skadeskytingen til jaktrettshaver og kommunen, eller nærmeste politimyndighet.

Andre jegere og jaktlag på samme vald underrettes så raskt som mulig etter skadeskyting.

Hvor lenge plikter en jeger eller et jaktlag å drive ettersøk?

Jeger eller jaktlag skal sette i gang ettersøk innen valdets grenser hvis de har skadeskutt et dyr. Dette gjelder også på andre jaktfelt innenfor samme vald. De plikter å bistå under ettersøk så lenge kommunen mener det er mulig å finne og avlive viltet.

Hvis dyret felles første dag, så har ikke jeger eller jaktlag noen plikt til å melde fra til kommunen, og kommunen har ingen oppgaver knyttet til ettersøk.

Når kan det jaktlaget som skadeskjøt oppta jakten på nye dyr?

Jegeren eller jaktlaget som har skadeskutt dyret kan ikke oppta jakt eller å skyte nye dyr mens ettersøk pågår. Det gjelder også om ettersøket går over på annet vald, og uansett om jaktlaget deltar på ettersøket på annet vald eller ikke.

Bruk av ettersøkshund

Jegere og jaktlag skal ha tilgang til godkjent ettersøkshund når de jakter på elg, hjort og rådyr. Fører og hund skal ha bestått godkjenningsprøve for ettersøksekvipasjer i henhold til instruks for prøving og godkjenning av ettersøksekvipasjer.

Fant du det du lette etter?